Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJComments has a deprecated constructor in /home/dgkadw/domains/dgkadw.linuxpl.eu/public_html/dgk/plugins/content/jcomments/jcomments.php on line 25

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JCommentsACL has a deprecated constructor in /home/dgkadw/domains/dgkadw.linuxpl.eu/public_html/dgk/components/com_jcomments/classes/acl.php on line 17

Zgodnie z brzmieniem art. 58 § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682 - zwana dalej k.r.o.), jeżeli rozwodzący się małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Sąd może zostać zwolniony z przedmiotowego obowiązku jedynie na zgodny wniosek stron. Nie ulega wątpliwości, że zdarzają się sytuacje, iż w trakcie rozwodu małżonkowie są skonfliktowani ze sobą do tego stopnia, że jeden z małżonków uniemożliwia drugiemu korzystanie ze wspólnie zajmowanego mieszkania (chociażby bezustannie wszczynając awantury, zakłócając ciszę nocną czy wręcz blokując dostęp do pomieszczeń znajdujących się w lokalu). Pojawia się wówczas pytanie czy mąż lub żona - którzy wskutek zachowania swojego małżonka nie mogą przebywać we wspólnym mieszkaniu - mogą zabezpieczyć na czas trwania rozwodu swoje roszczenie wynikające z wyżej przywołanego przepisu prawa.

Niezgodność charakterów, odmienne aspiracje, konflikt interesów mogą pojawić się w małżeństwie zarówno krótko po ślubie, jak i po kilkunastu, czy kilkudziesięciu lata wspólnego życia. Gdy sytuacja staje się zbyt napięta, a obie strony nie wyrażają woli zgodnego rozwiązania problemów, często małżonkowie decydują się na rozstanie, a w konsekwencji rozwód. Kancelaria DGK Adwokaci udziela pomocy na każdym etapie postępowania w tego rodzaju sprawach sprawach:

Drodzy Państwo,

od początku bieżącego roku (i aż do jego zakończenia) ponownie udzielamy darmowych porad prawnych na podstawie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Tym razem jesteśmy do Waszej dyspozycji w każdą środę, w godzinach od 15:00 do 19:00, w punkcie mieszczącym się w Małej Nieszawce przy ul. Leśnej 1. Z pomocy może skorzystać każda osoba wskazana w art. 4 ust. 1 ww. ustawy. W stosunku do ubiegłego roku katalog uprawnionych został rozszerzony o kobiety w ciąży. Co istotne, porady udzielane są każdej osobie uprawnionej, bez względu na jej miejsce zamieszkania, czy tez zameldowania. Tak więc zapraszamy do naszego punktu nie tylko osoby z gminy Wielka Nieszawka, ale również mieszkańców gmin sąsiednich!

Powszechnie wiadomo, że od lat liczba rozwodów wzrasta. Według statystyk w Polsce koniec ten spotyka 22 000 małżeństw rocznie. Jednocześnie przez ostatnie kilkanaście lat na wysokim poziomie utrzymuje się emigracja do obcych państw w celach zarobkowych. Niestety, mimo tego, że zakładamy, iż to właśnie nasze małżeństwo pokona przeciwności losu - nie zawsze się to udaje. Tutaj pojawia się problem. Co zrobić, kiedy przyszło nam się rozwieść, a od lat mieszkamy poza granicami Polski? Czy jesteśmy zmuszeni ażeby o naszych losach decydował obcy sąd? Otóż niekoniecznie! W niniejszym artykule postaram się rozwiać wątpliwości związane z posiadaniem przez sądy polskie prawa do rozpoznania spraw rozwodowych (obejmujących także niezbędne rozstrzygnięcia związane ze wspólnymi małoletnimi dziećmi) rozchodzących się małżonków, którzy mieszkają poza Polską, lecz na terenie Unii Europejskiej.

W dniu wczorajszym weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy- Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1220). Postanowiliśmy przybliżyć nieco Państwu rodzaj i zakres zmian wprowadzanych ww. ustawą.

Z początkiem bieżącego roku weszła w życie głośna ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, na mocy której m. in. adwokaci udzielają darmowych porad w punktach poradnictwa prowadzonych przez powiat. Miło nam poinformować, że w pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania ustawy mieszkańcom Torunia pomagać będą również wspólnicy DGK Adwokaci, tj. adw. Mikołaj Drozdowski oraz wyżej podpisany. W miesiącach styczniu oraz marcu możecie się z nami skonsultować w punkcie przy ulicy Poznańskiej 52 w godzinach 9:00-13:00. W lutym będziemy natomiast pomagać w budynku mieszczącym się przy ul. Grudziądzkiej 126b w godzinach 8:00-12:00. W dni powszednie, we wskazanych godzinach i miejscach, jeden z nas zawsze będzie gotów do odpowiedzi na Wasze pytania.

Ustawą z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy-Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. z 2015 r., poz. 539), która weszła w życie 18 października 2015 r. ustawodawca wprowadził istotne modyfikacje w prawie spadkowym, a zwłaszcza w przedmiocie przyjęcia spadku. Warto w kilku słowach przedstawić najważniejszą zmianę.

Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami – to powiedzenie jest bardzo adekwatne do sytuacji, w której dowiadujemy się, że nasz zmarły krewny zostawił testament, w którym zostaliśmy wydziedziczeni. Taka dyspozycja testatora pozbawia nas nie tylko statusu ewentualnego spadkobiercy ustawowego (w razie gdyby spadkodawca nie powołał spadkobierców testamentowych), ale również prawa do zachowku. Osoba dotknięta wydziedziczeniem nie uzyska zatem żadnej korzyści ze spadku. Jeżeli jednak czujemy się pokrzywdzeni tym postanowieniem, to jest kilka sposobów, za pomocą których możemy je podważyć lub wykazać jego bezskuteczność.

Wraz z początkiem lipca weszła w życie ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy- Kodeks postępowania karnego oraz innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 1247). Wspomniana nowelizacja wprowadziła szereg nowych rozwiązań dotychczas nieznanych na gruncie kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego, a także istotnie zmodyfikowała uprzednio istniejące instytucje prawa karnego. Na łamach naszego bloga będziemy starali się systematycznie przedstawiać przynajmniej niektóre zmiany, które nastąpiły wskutek wejścia w życie wyżej opisanej ustawy.

Serdecznie witamy na naszym kancelaryjnym blogu. Na jego łamach zamierzamy dzielić się z Wami naszą wiedzą i doświadczeniem, a także przemyśleniami dotyczącymi aktualnych wydarzeń oraz znaczących zmian w przepisach prawnych. Jesteśmy młodym zespołem, odważnie wkraczającym na rynek usług prawniczych. Do swojej pracy podchodzimy z dużą energią i niesłabnącym zaangażowaniem. Mamy nadzieję, że informacje, które znajdziecie na blogu okażą się dla Was przydatne i interesujące.