Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJComments has a deprecated constructor in /home/dgkadw/domains/dgkadw.linuxpl.eu/public_html/dgk/plugins/content/jcomments/jcomments.php on line 25

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JCommentsACL has a deprecated constructor in /home/dgkadw/domains/dgkadw.linuxpl.eu/public_html/dgk/components/com_jcomments/classes/acl.php on line 17

Ustawą z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy-Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. z 2015 r., poz. 539), która weszła w życie 18 października 2015 r. ustawodawca wprowadził istotne modyfikacje w prawie spadkowym, a zwłaszcza w przedmiocie przyjęcia spadku. Warto w kilku słowach przedstawić najważniejszą zmianę.

 

Ustawodawca dostrzegł podnoszone w doktrynie prawa na przestrzeni lat głosy krytyki pod adresem dotychczas obowiązującego mechanizmu przyjmowania spadku i związaną z nim odpowiedzialnością za długi spadkowe. Przypomnijmy, że w stanie prawnym sprzed 18 października 2015 r., stosownie do ówczesnego brzmienia art. 1015 Kodeksu cywilnego (dalej zwanego k.c.), oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku mogło być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie oznaczał, że co do zasady dochodziło do prostego przyjęcia spadku, a więc bez ograniczeń co do odpowiedzialności za długi spadkowe (art. 1031 § 1 k.c.). Wielu spadkobierców nie będąc świadomym obowiązujących przepisów prawa po uzyskaniu informacji, iż stali się spadkobiercami zachowywało się biernie i nie składało oświadczenia w przedmiocie przyjęcia spadku sądząc, że takie postępowanie chroni ich przed długami spadkodawcy. W wielu przypadkach to mylne przeświadczenie spadkobierców było weryfikowane w chwili, gdy do ich drzwi zaczynali pukać wierzyciele spadkodawcy. Okazywało się wówczas, że nabyty przez nich spadek to wyłącznie kłopotliwe długi, a spadkobiercy odpowiadają za nie także swoim majątkiem bez jakichkolwiek ograniczeń. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem dla spadkobierców była próba powoływania się na działanie pod wpływem błędu i uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia ww. terminie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia spadku. Przy czym zauważyć należy, że takie próby nie zawsze kończyły się sukcesem, a postępowania sądowe z nimi związane narażały spadkobierców na dodatkowe koszty.

Wyżej wskazaną nowelą ustawodawca postanowił wyeliminować z prawa spadkowego fikcję prawną prostego przyjęcia spadku stosowaną, gdy spadkobierca nie złożył w wyznaczonym terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Po noweli zasadą jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza co oznacza, że jeżeli spadkobierca w terminie sześciu miesięcy od dnia kiedy dowiedział się, że jest spadkobiercą nie złoży oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku to nabywa spadek, ale za długi spadkowe odpowiadać będzie tylko do wysokości ustalonego w inwentarzu lub spisie spadku stanu czynnego spadku, a więc do wysokości  aktywów majątku spadkowego. Pamiętać jednak należy, że powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominie w wykazie inwentarza lub podstępnie nie poda do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględni w wykazie inwentarza lub podstępnie poda do spisu inwentarza nieistniejące długi. Warto także podkreślić, że omawiane, nowe rozwiązanie ma zastosowanie wyłącznie do spadków otwartych po wejściu w życie nowelizacji, a więc do spadków po spadkodawcach, którzy zmarli po 18 października 2015 r.

Przedstawioną zmianę należy ocenić pozytywnie. W zdecydowanie większym stopniu niż dotychczasowa regulacja zabezpiecza ona interesy spadkobierców, którzy w wielu przypadkach nie są biegli w prawie i nie mają wiedzy na temat tego co dokładnie wchodzi w skład spadku (jakie aktywa i pasywa), a co więcej często nie mają nawet możliwości, aby dokonać w tym zakresie jakichkolwiek ustaleń.

Komentarze  

# Sally 2019-06-20 08:00
Cześć wielkie dzięki za wpis dla nas !

My blog Iga: http://sp12.katowice.pl/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rachele 2019-08-14 08:48
Hej dzięki za wpis dla nas !

Look at my blog post - Aśka: http://jarzebina.kobierzyce.pl/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Demetria 2020-01-02 12:59
Therefore, people set aside more second online.

Visit my webpage :: http://uk.atma1901.com/: http://Uk.Atma1901.com/smoking/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Imogene 2020-06-08 20:07
Therefore, people direct more some time online.

My web page ... http://bg.pk4images.com/: http://bg.pk4images.com/prostate/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kareem 2020-08-14 13:01
Therefore, people set aside more evening online.


Here is my page: https://escr.butterswelding.com/: https://escr.butterswelding.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Margarito 2021-09-15 19:43
Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your web site is
great, let alone the content!

Here is my homepage ... kd (hot-porn-uwxe.Blogspot.Com: https://hot-porn-uwxe.blogspot.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Irma 2021-10-09 17:56
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to far added agreeable from you! By the
way, how could we communicate?

Look into my web page - af (Eliza: http://www.cplusplus.com/user/raicrosamle1977/)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Terry 2021-10-11 13:41
Hello, everything is going sound here and ofcourse every one is sharing information, that's truly fine,
keep up writing.

Also visit my website; ax (www.folkd.com: https://www.folkd.com/user/sitembiomol1990)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież