Zgodnie z brzmieniem art. 58 § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682 - zwana dalej k.r.o.), jeżeli rozwodzący się małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Sąd może zostać zwolniony z przedmiotowego obowiązku jedynie na zgodny wniosek stron. Nie ulega wątpliwości, że zdarzają się sytuacje, iż w trakcie rozwodu małżonkowie są skonfliktowani ze sobą do tego stopnia, że jeden z małżonków uniemożliwia drugiemu korzystanie ze wspólnie zajmowanego mieszkania (chociażby bezustannie wszczynając awantury, zakłócając ciszę nocną czy wręcz blokując dostęp do pomieszczeń znajdujących się w lokalu). Pojawia się wówczas pytanie czy mąż lub żona - którzy wskutek zachowania swojego małżonka nie mogą przebywać we wspólnym mieszkaniu - mogą zabezpieczyć na czas trwania rozwodu swoje roszczenie wynikające z wyżej przywołanego przepisu prawa.

Niestety, ustawodawca na tak postawione pytanie nie odpowiada wprost, a przegląd orzecznictwa prowadzi do wniosku, że sądy reprezentują w tym zakresie dwa odmienne stanowiska. Dla przykładu Sąd Apelacyjny w Krakowie w postanowieniu z dnia 23 sierpnia 2016 r. wydanym w sprawie o sygn. akt I Acz 1319/16 (LEX nr 2106851) wskazał, że "celem postępowania w sprawie o rozwód jest orzeczenie o rozwiązaniu małżeństwa lub jego dalszym istnieniu, zaś orzeczenie w przedmiocie korzystania przez byłych małżonków ze wspólnego mieszkania, wydawane stosownie do art. 58 § 2 k.r.o., jakkolwiek - w sytuacji zajmowania przez strony wspólnego mieszkania - obligatoryjne przy orzeczeniu rozwodu, to jednak ma tylko akcesoryjny w stosunku do rozwiązania małżeństwa charakter i z pewnością nie można przyjąć, ażeby takie orzeczenie miało być celem postępowania w sprawie o rozwód. Nie można uznać więc interesu prawnego którejkolwiek ze stron procesu o rozwód w udzieleniu zabezpieczenia w tym przedmiocie". Niemniej jednak pojawia się także pogląd odmienny, a mianowicie że małżonek w toku postępowania rozwodowego może mieć interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia roszczenia o ustalenie sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania w sytuacji, gdy w następstwie zachowania drugiego małżonka przejściowo nie może korzystać z lokalu (tak Sąd Apelacyjny w Poznaniu w postanowieniu z dnia 6 marca 2013 r. wydanym w sprawie o sygn. akt I ACz 395/13 oraz Sąd Okręgowy w Koninie w postanowieniu z dnia 21 stycznia 2013 r. wydanym w sprawie o sygn. akt I C 737/12).

W konsekwencji uznać należy, że gdy konflikt rozwodzących się małżonków przybiera takie rozmiary, że jedno z nich próbuje uniemożliwić drugiemu korzystanie ze wspólnego mieszkania to warto w postępowaniu rozwodowym złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia wyżej wskazanego roszczenia. Strona składająca tego typu wniosek ponosi niewielkie ryzyko, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd uzna, że możliwe jest udzielenie takiego zabezpieczenia. Jest to tym bardziej zasadne, że trudno zgodzić się z przedstawionym wyżej stanowiskiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie albowiem art. 730 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 1360- zwana dalej k.p.c.) oraz art. 7301 § 1 k.p.c., które określają krąg spraw, w których możliwe jest udzielenie zabezpieczenia oraz jego przesłanki nie wskazują, że jest to niedopuszczalne w odniesieniu do roszczeń, które mają charakter akcesoryjny, a nie główny.

Komentarze  

# Phillipp 2019-03-24 16:08
Cześć dzięki za wpis !

Feel free to visit my web-site ... Radoslaw Tworek: http://parking-jasionka.pl/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Linnea 2019-05-12 11:48
Cześć wielkie dzięki za post !

My page: Roland Kubinski: http://parking-jasionka.pl/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Clarence 2019-05-12 14:16
Cześć wielkie dzięki za post !

Feel free to visit my web site; Jolka: http://szczepan.waw.pl/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kacey 2019-06-10 04:16
Paragraph writing is also a excitement, if you
be acquainted with after that you can write or else it
is complex to write.

My homepage Gregory: http://googleatitwfw.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Fatima 2019-07-02 08:53
Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
several weeks of hard work due to no back up.
Do you have any methods to stop hackers?

Also visit my blog :: Trinidad: http://googleidd.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ulrich 2019-07-15 04:23
I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this website is really fastidious.My weblog: Clinton: http://googleownsdit.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jenny 2019-07-15 13:25
Hej wielkie dzięki za post !

Also visit my homepage Madzia: http://keson.bytom.pl/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Elmo 2019-07-15 21:25
Greetings! I know this is somewhat off topic
but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one?
Thanks a lot!

Review my page Amparo: http://googleownsdit.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Samara 2019-07-26 18:43
Hello, I enjoy reading all of your post. I wanted to write
a little comment to support you.

Feel free to surf to my web page - Melodee: http://googleownsdit.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Karin 2019-08-15 12:08
Cześć, nazywam się Ania Gordon: https://republika-piekna.pl/ i jestem
nauczycielem. Zastanawiam się jaki wpływ na ludzi ma
tekst pisan))
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież